Maj 2014

Bookmark and Share
Hvor mange regeringer har Italien haft?
Officielt er medierne enige om at Matteo Renzis-regering fra februar 2014 bliver nummer 65
Statens hjemmeside når dog kun til 64...


Den italienske republik blev grundlagt den 2. juni 1946.
2. juni er officiel helligdag >> i Italien

Den nuværende regering er nummer 62. Se listen nederst på siden.
(Kilde: Governo.it >> )

Korteste regering
Giulio Andreottis >> regering i 1972 havde den korteste levetid - 9 dage.


Parlamentsvalg i Italien siden 2. Verdenskrig

- 16 i alt

18. april 1948
7. juni 1953
25. maj 1958
28. april 1963
19. maj 1968
7. maj 1972
20. juni 1976
3. juni 1979
26. juni 1983
14. juni 1987
5. april 1992
27. marts 1994
21. april 1996
13. maj 2001 >>
9. april 2006
>>
13. & 14.4. 2008 >>

Nederst på siden finder du en liste over alle regeringerne siden Italien blev et demokrati efter 2. Verdenskrig.

Berlusconi styrede den regering, der varede længst

Craxi holdt fast ved magten i rekordlange 1.058 dage fra 1983 til 1986, men den rekord slog Berlusconis regering i 2004.
Da den faldt den 18. april 2006, havde den samme regering repræsenteret Italien i 1.380 dage.



Gennemsnitslevealderen for en italiensk regering var indtil 2001 på 311,24 dage, og mellem 1947 og 2001 var der 1693 dage (4,6 år), hvor der var officiel regeringskrise.


Stabilt styre!!!

Nogle af de mange regeringer har faktisk blot været en bekræftelse af en allerede eksisterende regering, og mange regeringer har bestået af de samme partier og ministre.

Fra 1948 til 1992 var partiet De Kristlige Demokrater med i alle regeringer, men det parti blev opløst efter korruptionsskandalerne "Rene Hænder" fra 1992.

Man kan faktisk sige, at mens magten i de andre europæiske lande i samme tidsrum skiftede mellem venstre, centrum og højre, så havde Italien et uhørt stabilt magtcentrum på centrum-højrefløjen fra 1948 til begyndelsen af 1990´erne!


Vidste du det?
Siden 1948 har der 23 gange været folketingsvalg i Danmark
Med valget i 2008 har Italien afholdt 16 parlamentsvalgt siden 1948


Listen over italienske regeringer siden 1946
Grunden til at nogle siger, der har været 65 regeringer i det moderne Italien er, at nogle vælger at tælle de seks provisoriske regeringer fra 1943 til 1946 med på listen.

Andre vælger "kun" at tælle de folkevalgte regeringer fra 1948
- her var Prodis 2007-2007-regering nummer 60.

Regeringens hjemmeside om regeringerne >>

(Regering = Governo
Koalition af regeringspartier = Coalizione politica
Varighed = Durata
Officielle krisedage = Crisi)


1. Governo De Gasperi (13.07.1946 - 20.01.1947); Coalizione politica: DC, PCI, PSI, PRI; Durata: 191g.; Crisi: 13g.

2. Governo De Gasperi (2.02.1947 - 13.05.1947); Coalizione politica: DC, PCI, PSI; Durata: 100g.; Crisi: 18

3. Governo De Gasperi (31.05.1947 - 12.05.1948); Coalizione politica: DC, PLI, PSLI, PRI; Durata: 347g.; Crisi: 11g. I Legislatura (8 maggio 1948 - 24 giugno 1953)

4. Governo De Gasperi (23.05.1948 - 12.01.1950); Coalizione politica: DC, PLI, PSLI, PRI; Durata: 599g.; Crisi: 15g.

5. Governo De Gasperi (27.01.1950 - 16.07.1951); Coalizione politica: DC, PSLI, PRI; Durata: 535g.; Crisi: 10g.

6. Governo De Gasperi (26.07.1951 - 29.06.1953); Coalizione politica: DC, PRI; Durata: 704g.; Crisi: 17g. II Legislatura (25 giugno 1953 - 11 giugno 1958)

7. Governo De Gasperi (16.07.1953 - 28.07.1953); Coalizione politica: DC; Durata: 12g.; Crisi: 20g.

8. Governo Pella (17.08.1953 - 5.01.1954); Coalizione politica: DC; Durata: 141g.; Crisi: 13g.

9. Governo Fanfani (18.01.1954 - 30.01.1954); Coalizione politica: DC; Durata: 12g.; Crisi: 1g.

10. Governo Scelba (10.02.1954 - 22.06.1955); Coalizione politica: DC, PSDI, PLI; Durata : 497g.; Crisi: 14g.

11. Governo Segni (6.07.1955 - 6.05.1957); Coalizione politica: DC, PSDI, PLI; Durata: 670g.; Crisi: 13g.

12. Governo Zoli (19.05.1957 - 19.06.1958); Coalizione politica: DC; Durata: 396g.; Crisi: 12g. III Legislatura (12 giugno 1958 - 15 maggio 1963)

13. Governo Fanfani (1.07.1958 - 26.01.1959); Coalizione politica: DC, PSDI; Durata: 209g.; Crisi: 20g. 1

4. Governo Segni (15.02.1959 - 24.02.1960); Coalizione politica: DC; Durata: 374g.; Crisi: 30g.

15. Governo Tambroni (25.03.1960 - 19.07.1960); Coalizione politica: DC; Durata: 116g.; Crisi: 7g.

16. Governo Fanfani (26.07.1960 - 2.02.1962); Coalizione politica: DC; Durata: 556g.; Crisi: 19g.

17. Governo Fanfani (21.02.1962 - 16.05.1963); Coalizione politica: DC, PSDI, PRI; Durata: 449g.; Crisi: 36g. IV Legislatura (16 maggio 1963 - 14 maggio 1968)

18. Governo Leone (21.06.1963 - 5.11.1963); Coalizione politica: DC; Durata: 137g.; Crisi: 29g.

19. Governo Moro (4.12.1963 - 26.06.1964); Coalizione politica: DC,PSI, PSDI, PRI; Durata: 205g.; Crisi: 26g.

20. Governo Moro (22.07.1964 - 21.01.1966); Coalizione politica: DC,PSI, PSDI, PRI; Durata: 548g.; Crisi: 33g.

21. Governo Moro (23.02.1966 - 5.06.1968); Coalizione politica: DC,PSI, PSDI, PRI;Durata: 833g.; Crisi: 19g. V Legislatura (5 giugno 1968 - 24 maggio 1972)

22. Governo Leone (24.06.1968 - 19.11.1968); Coalizione politica: DC; Durata: 148g.; Crisi: 23g.

23. Governo Rumor (12.12.1968 - 5.07.1969); Coalizione politica: DC, PSU, PRI; Durata: 205g.; Crisi: 31g.

24. Governo Rumor (5.08.1969 - 7.02.1970); Coalizione politica: DC; Durata: 186g.; Crisi: 48g.

25. Governo Rumor (27.03.1970 - 6.07.1970); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI; Durata: 101g.; Crisi: 31g.

26. Governo Colombo (6.08.1970 - 15.01.1972); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI; Durata: 527g.; Crisi: 33g.

27. Governo Andreotti (17.02.1972 - 26.02.1972); Coalizione politica: DC; Durata: 9g.; Crisi: 121g.

28. Governo Andreotti (26.06.1972 - 12.06.1973); Coalizione politica: DC, PSDI, PLI; Durata: 351g.; Crisi: 25g.

29. Governo Rumor (7.07.1973 - 2.03.1974); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI; Durata: 230g.; Crisi: 12g.

30. Governo Rumor (14.03.1974 - 3.10.1974); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI; Durata: 203g.; Crisi: 51g.

31. Governo Moro (23.11.1974 - 7.01.1976); Coalizione politica: DC; Durata: 410g.; Crisi: 36g.

32. Governo Moro (12.02.1976 - 30.04.1976); Coalizione politica: DC; Durata: 78g.; Crisi: 90g.


33. Governo Andreotti (29.07.1976 - 16.01.1978); Coalizione politica: DC; Durata: 536g.; Crisi: 54g.

34. Governo Andreotti (11.03.1978 - 31.01.1979); Coalizione politica: DC; Durata: 326g.; Crisi: 48g.

35. Governo Andreotti (20.03.1979 - 31.03.1979); Coalizione politica: DC, PRI, PSDI; Durata: 11g.; Crisi: 126g.


36. Governo Cossiga (4.08.1979 - 19.03.1980); Coalizione politica: DC, PLI, PSDI; Durata: 228g.; Crisi: 16g.

37. Governo Cossiga (4.04.1980 - 27.09.1980); Coalizione politica: DC, PSI, PRI; Durata: 176g.; Crisi: 21g.

38. Governo Forlani (18.10.1980 - 26.05.1981); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI; Durata: 220g.; Crisi: 33g.

39. Governo Spadolini (28.06.1981 - 7.08.1982) Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI, PLI; Durata: 405g.; Crisi: 16g.

40. Governo Spadolini (23.08.1982 - 13.11.1982); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI, PLI; Durata: 82g.; Crisi: 18g.

41. Governo Fanfani (1.12.1982 - 29.04.1983); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PLI;Durata: 149g.; Crisi: 97g. IX Legislatura (12 luglio 1983 - 1° luglio 1987)

42. Governo Craxi (4.08.1983 - 27.06.1986); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI, PLI; Durata: 1058g.; Crisi: 34g.

43. Governo Craxi (1.08.1986 - 3.03.1987); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI, PLI; Durata: 214g.; Crisi: 45g.

44. Governo Fanfani (17.04.1987 - 28.04.1987); Coalizione politica: DC, Indipendenti; Durata: 11g.; Crisi: 91g. X Legislatura (2 luglio 1987 - 22 aprile 1992)

45. Governo Goria (28.07.1987 - 11.03.1988); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI, PLI; Durata: 227g.; Crisi: 13g.

46. Governo De Mita (13.04.1988 - 19.05.1989); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI, PLI; Durata: 401g.; Crisi: 64g.

47. Governo Andreotti (22.07.1989 - 29.03.1991); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PRI, PLI; Durata: 615g.; Crisi: 14g.

48. Governo Andreotti (12.04.1991 - 24.04.1992); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PLI; Durata: 378g.; Crisi: 65g. XI Legislatura (23 aprile 1992 - 14 aprile 1994)

49. Governo Amato (28.06.1992 - 22.04.1993); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PLI; Durata: 298g.; Crisi: 6g.

50. Governo Ciampi (28.04.1993 - 16.04.1994); Coalizione politica: DC, PSI, PSDI, PLI; Durata: 353g.; Crisi: 24g. XII Legislatura (15 aprile 1994 - 8 maggio 1996)

51. Governo Berlusconi (10.05.1994 - 22.12.1994); Coalizione politica: FI, LN, AN, CCD, UDC; Durata: 226g.; Crisi: 26g.

52. Governo Dini (17.01.1995 - 17.05.1996); Coalizione politica: Indipendenti; Durata: 486g. XIII Legislatura (9 maggio 1996 - 29 maggio 2001)

53. Governo Prodi (18.05.1996 - 9.10.1998); Coalizione politica: PDS, PPI, Lista Dini, UD, Verdi; Durata: 876g.; Crisi: 17g.

54.Governo D'Alema (27.10.1998 - 18.12.1999); Coalizione politica: Ulivo, PDCI, UDEUR; Durata: 423g. Crisi: 4g.

55.Governo D'Alema (22.12.1999 - 19.4.2000); Coalizione politica: DS, PPI, Democratici, UDEUR, PDCI, VERDI, Rinnovamento; Durata: 119g.

56.Governo Amato (25.04.2000 - 11.06.2001); Coalizione politica: DS, PPI, Democratici, UDEUR, SDI, PDCI, VERDI, Rinnovamento, Indip.; Durata: 398g XIV Legislatura (30 maggio 2001 - )

57. Governo Berlusconi (12.06.2001 - 20.4.2005); Coalizione politica: Forza Italia, AN, Lega Nord Nord, Biancofiore (Ccd - Cdu), Indipendenti, Partito repubblicano

58. Governo Berlusconi (28.4.2005 - 2.5.2006); Coalizione politica: Forza Italia, AN, Lega Nord Nord, Biancofiore (Ccd - Cdu), Indipendenti, Partito repubblicano

59. Governo Romano Prodi (17.5.2006-21.2.2007 )

60: Governo Romano Prodi (Februar 2007 - 25.1.2008)

61: Governo Silvio Berlusconi (8.5.2008 - 16.11.2011)

62: Governo Mario Monti (16.11.2011 - 21.12.2012 - 401 dage)

63. Governo Enrico Letta (28.4.2013 - 22.2.2014)
>>


64. Governo Matteo Renzi >> - 22.2.2014 -

-syl


Copyright © 2001-2014. Tutti i diritti riservati. Charlotte Sylvestersen - Milano